Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
67 postów 2669 komentarzy

Pamiętajmy kim jesteśmy...

mnich zarazy - Jestem tym który pamięta dawną chwałę Rzeczpospolitej i wierzy że jeszcze powróci.

Liberałowie mają problem z liczeniem, czy... kłamią!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pojawiają się na NE teksty o wysokich kosztach pracy w Polsce i o... okradaniu nas przez nasze straszne państwo.

 

Dlaczego w tytule napisałem, kłamią?

W tekstach które ostatnio pojawiły się na NE kosztami pracy nazywane są tylkoopłaty na ZUS i tym podobne obciążenia. Ciekawe dlaczego do kosztów pracy nie jest przez autorów tych tekstów wliczane wynagrodzenie. Kosztami pracy jest wynagrodzenie + obciążenia. Pomijanie tego jest świadomą manipulacją. Manipulacją mającą promować liberalizm jako jedyną prawicę!

Mam parę pytań do liberałów.

1.Ile w Polsce kosztuje pracodawcę zatrudnienie pracownika na przysłowiowym zmywaku, a ile w Anglii?

2.Dlaczego w Anglii opłacalne są wyższe koszty pracy niż w Polsce?

3.Co w Polsce kształtuje strukturę cen/płac, i czy koszty pracy są tu decydujące?

Następnym kłamstwem liberałów jest wmawianie nam, że wszystkie (nie tak znowu wszystkie, bo ciekawostką jest, że część podatków chcą ściągać ale o tym później) podatki ściągane są kradzieżą. Oczywiście wszystkie te, które są przeznaczane na szkolnictwo, opiekę zdrowotną czy pomoc socjalną. Pytam, skoro te pieniądze są przeznaczane na powyższe świadczenia z których później korzystamy, to jaka to kradzież? Owszem są przymusowe ale... wynikają one z kształtu państwa które obecnie mamy. Zastanawia mnie również dlaczego za nieetyczne uważane jest przez liberałów ściąganie podatków na państwową służbę zdrowia, a na policję już nie? Dlaczego uważają, że ONI mają prawo obejść się bez np. państwowego szkolnictwa. A nie dają prawa obejść się bez policji tym wszystkim którzy tego chcą?! A może dlatego, że większość liberałów (przynajmniej tych co spotkałem) to, przepraszam za określenie zwyczajne wymoczki, młodzież nazywa takich ci... . Policja jest im potrzebna, bo bez niej byliby pomiatanym marginesem! Nawet ja pomimo nienajlepszego stanu zdrowia nie miałbym większego problemu, większość z nich skopać i okraść!!!

 

 

Ps.

W odpowiedzi Uthima Thule

Jako, że zarzucasz mi niewiedzę o funkcjonowaniu polskiej gospodarki, to mam do ciebie pytanie. Czy nie widzisz zagrożenia w radykalnych zmianach ustroju gospodarczego w Polsce. Chodzi mi o obciążenia które są przeznaczane na przyszłe nasze emerytury. Część tych środków jest inwestowana na giełdzie. A drastyczne ich zmniejszenie mogłoby mieć negatywne konsekwencje dla całej gospodarki!Nie jest obrońcą obecnego ustroju gospodarczego ale jestem zdecydowanym przeciwnikiem robienia eksperymentów na społeczeństwie.               

KOMENTARZE

 • Zdjęcie dedykuję prawicowcom
  Jeśli chcecie zmieniać państwo, zastanówcie się nad konsekwencjami proponowanych zmian!

  Inaczej niczym nie będziecie się różnić od komunistów którzy chcą zniszczyć zastany świat by wprowadzić swój wymarzony raj na ziemi!
 • Zacznij od zaraz mięszać herbatę łyżeczką i wypij tą całą słodycz
  Podatki powinny iść na takie rzeczy które człowiek sam sobie nie umie zapewnić,lub zapewnienie samemu ograniczało by wolność innych.TRZEBA BYĆ ŚLEPYM GŁUCHYM I OTUMANIONYM, ŻEBY MÓWIĆ O SŁUŻBIE ,ZDROWIA I TP BZDETACH LEWACKICH.Trzeba Ci wiedzieć ,że przed wojną w Polsce było 20tyś. policjantów i 7 tyś. oficerów Policji.Ruscy jak w 1945 zajęli Polskę zaraz wprowadzili swoje "porządki" milicji 100tyś,"bezpłatną służbę zdrowia"nabudowali szpitali BO POLSKA MIAŁA BYĆ SZPITALEM DLA ŻOŁNIERZY NIOSĄCYCH "WOLNOŚĆ" INNYM.
  Polska w 1989 uzyskała niepodległość, ale zdrajcy i kolaboranci dalej niszczą Polskę.Policjantów nie zmniejszyli szpitali nie zmniejszyli BO TACY POŻYTECZNI IDIOCI JAK TY TEGO BRONIĄ.DALEJ ZADŁUŻAJĄ U LICHWIARZY POLSKĘ I TRZYMAJĄ SOWIECKIE PORZĄDKI W POlSCE
  Pozdrawiam
 • @liberalkonserwatywny 08:31:34
  Zapomniałeś dodać, że za komuny powstało jeszcze jakieś niepotrzebne 1000 szkół.
 • liberalkonserwatywny
  Przedwojenna Polska nie była krajem mlekiem i miodem płynąca. Zdawana sobie również sprawę z problemów jakich wolny rynek nie może w pełni rozwiązać np. braku mieszkań (proponuję zainteresować się tym tematem). Proszę więc nie idealizować II Rzeczpospolitej. Poza tym np. w Danii istnieje nieźle funkcjonująca państwowa służba zdrowia pomimo nie wkroczenia tam Armii Czerwonej.

  Proszę więc darować sobie te hasełka o zdrajcach, bo to samo mogę powiedzieć o tobie, że chcesz nas sprzedać wielkim zagranicznym korporacjom.

  Pozdrawiam
 • radosław1
  PRL miał dużo wad. Zastanawia mnie fanatyzm liberałów którzy w swoich propozycjach, żadnych wad nie dostrzegają.

  Pozdrawiam
 • @Autor
  Twoja notka to bełkot, który nic nie wnosi do publicznej debaty. Zero konkretów!

  Nie ma czegoś takiego jak "koszty" pracy! Za pracę otrzymuje się wynagrodzenie netto. A wynagrodzenie netto to wynagrodzenie brutto pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i zaliczkę na podatek dochodowy. Co wg Ciebie będzie "kosztem" pracy? Sładki ZUS? Składka NFZ? A może PIT?

  Pracownik musi wypracować kwotę stanowiącą wynagrodzenie brutto i to wynagrodzenie brutto jest kosztem pracodawcy. To jest sprawa oczywista, którą ty nazywasz "świadomą manipulacją". Kto tu kogo manipuluje?
 • @liberalkonserwatywny 08:31:34
  W 1938 r. w policji państwowej służyło 32 515 funkcjonariuszy. Przed wybuchem wojny w 1939 r. (sierpień) liczba ta wzrosła do 33 000.
  Następnie w ramach przeprowadzonej „cichej” mobilizacji korpus policji został wzmocniony oficerami, podoficerami i szeregowymi rezerwy WP, co sprawiło, że stan liczbowy policji osiągnął 60 000 policjantów i żołnierzy.
  Pozdrawiam,
  RSz.
 • @radosław1 08:41:02
  Okupant sowiecki pozwolił zbudować tzw.1000 szkół ,aby mógł szkolić zastępy nowych stachanowców kiedyś zwanych janczarami.Żeby dalej niszczyli Polskę na co mamy dowód co dzień

  Pozdrawiam
 • Beatrycze
  Jak szanowna pani, raczyła uprzejmie zaznaczyć wynagrodzenie brutto jest kosztem zatrudnienia pracownika. Nie ma dla pracodawcy znaczenia, kto i co z tej kwoty otrzymuje.

  A jakim konkretem jest TYLKO cięcie kosztów pracy, bez pokazania ICH konsekwencji! Wprowadzacie tylko zamęt!
 • @Szeremietiew 09:17:56
  Dziękuje za informacje,co jednak nie zmienia dużo proporcji do dzisiejszych 100 tyś.Dla porównania, mamy dziś 30 tys. strażaków.

  Pozdrawiam
 • Szeremietiew
  Dziękuję za cenne informacje.

  Dla mnie państwo jet pewną całością, i zmiana pojedynczych jego elementów może doprowadzić spowodować więcej złego niż dobrego.

  Co dziwi mnie u osób podających się za prawicowców.

  Pozdrawiam
 • @Beatrycze 09:13:47
  Myślę że nie zrozumiałaś postu, przeczytaj go jeszcze raz. On ma rację.
  Koszty pracy w układzie minimum, to co tutaj słusznie policzyłaś.

  http://beatrycze.nowyekran.pl/post/61810,realne-minimalne-wynagrodzenie-wynosi-1811-zl-brutto

  W układzie szerszym dolicza się też różne dodatkowe świadczenia socjalne. A także, już nie socjalne, tylko pełne koszty pracownika, bo pracownik biurowy to biurko, oświetlenie, pomieszczenie. A pracujący na hali musi mieć też szafkę na ubranie i często jakiś prysznic musi być, aby nie wychodził umorusany z pracy.

  A on ma 100% racji. Te nasze niby wielkie koszty pracy są ułamkiem tego co płacą za to samo Niemieccy, Francuscy, Brytyjscy, Włoscy ....., pracodawcy. Jak to więc jest że ich stać? To pokazuje skalę w jakiej Polska jest bezczelnie okradana. Wypływają z niej rocznie nie miliardy, nie dziesiątki miliardów, a przynajmniej sto miliardów euro czy dolarów. Gnoją nas, szmacą i rabują bezczelnie. Ku uciesze "naszych" elit od lewa do prawa, które wciąż twierdzą, że te reformy to znakomite, sam miód - banda agentów i sukinsynów na obcym żołdzie.
 • @mnich zarazy 08:50:51
  Gdzie ja nobilituje II Rzeczpospolitą.Dla informacji podaje powtórnie informacje POLSKA DO 1989R BYŁA POD OKUPACJĄ SOWIECKĄ,RZĄDY W POLSCE SPRAWOWALI ZDRAJCY I KOLABORANCI,
  Odnośnie Dani to nie zaprowadzanie dziecka do przedszkola powoduje sankcje prawne.Socjalizm tam się sprawdza BO ZŁODZIEJOM UCINALI RĘCE U NAS TEGO NIE ROBILI DLATEGO NIE MA SZANS.
  ODNOŚNIE MIESZKAŃ TO OKUPANCI DO 89 R WALCZYLI Z TYM PROBLEMEM I MIMO SOCJALIZMU GO NIE ROZWIĄZALI.

  Pozdrawiam
 • liberalkonserwatywny
  To czemu miało służyć to podanie liczby policjantów? Zresztą porównywanie tych liczb bez brania poprawki na rozluźnienie obyczajowe jakie nastąpiło po II Wś. wprowadza w błąd.

  Poza tym proszę mi wyjaśnić. Dlaczego dania ma w większości państwową służbę zdrowia, pomimo nie wkroczenia tam Armii Czerwonej? Dlaczego jest uważana za jedną z lepszych? Dlaczego sami Duńczycy nie uważają, że ściąganie przez ich państwo podatków na nią przeznaczonych jest złodziejstwem?

  Dlaczego wy sami ciągle innych wyzywacie od złodziei i zdrajców?
 • vortex
  Szukanie rozwiązanie poprzez cięcie tylko i wyłącznie kosztów pracy doprowadzi prędzej czy później do rewolucji.

  Pozdrawiam
 • @liberalkonserwatywny 09:37:11
  "Gdzie ja nobilituje II Rzeczpospolitą.Dla informacji podaje powtórnie informacje POLSKA DO 1989R BYŁA POD OKUPACJĄ SOWIECKĄ,RZĄDY W POLSCE SPRAWOWALI ZDRAJCY I KOLABORANCI,"

  W zasadzie tak, ale zważaj że są tacy jak ja co tamte czasy pamiętają. Wśród sporej grupy zdrajców działało sporo uczciwych Polaków nie zdrajców. Jakoś się mieścili razem , przepychali, ruscy nie bardzo wiedzieli co z tym fantem zrobić - mieli tyle innych problemów. A dzisiaj mam czasem wrażenie, że są zdrajcy wyłącznie, ale też pewnie czasem jakiś uczciwy Polak tam się prześlizgnie, ale widać że system został udoskonalony niestety.
 • Randka w ciemno
  "Nawet ja pomimo nienajlepszego stanu zdrowia nie miałbym większego problemu, większość z nich skopać i okraść!!!"

  To może umówimy się na ubitej ziemi i Szanowny Autor spróbuje mnie skopać.....bo jeśli chodzi o okradanie, to bolszewicy (znaczy Pana koledzy) wystarczająco drenują moją kieszeń.
  .....Zdjęcie przedstawia bojowników o "sprawiedliwość społeczną", z zeszłorocznych zamieszek w Londynie, lub w Atenach. Są to w większości mało pracujący, beneficjenci "pomocy społecznej", nazwanej przez Marksa lumpenproletariatem.
 • @mnich zarazy 09:48:10
  Nawet jak nie doprowadzi do rewolucji, to do zapaści kompletnej. Zresztą ona już prawie jest, nawet przy zerowych kosztach pracy polska gospodarka też by się nie rozwijała dynamicznie. Mamy etap finalizacji pewnej ekonomicznej paranoi.
 • PIERDOLISZ !!!
  1. Mylisz skutki z przyczynami.

  2. Nie rozumiesz mechanizmu funkcjonowania gospodarki.

  3. Jesteś sprzeczny sam ze sobą.

  4. Nie odróżniasz tego, co dotyczy danej osoby, od tego, co dotyczy INNYCH LUDZI, np.:
  - uważasz, że JA powinienem się stosować w MOICH sprawach do tego, co ty wymyślisz (np. nie wolno mi DOBROWOLNIE podpisać z pracodawcą umowy "niekorzystnej" dla mnie)

  5. Jesteś typowym KOMUCHEM, który uważa, że wie lepiej od ludzi, co dla nich dobre.

  6. Napisałeś "następnym kłamstwem" - ale możesz powiedzieć, co według ciebie jest PIERWSZYM KŁAMSTWEM ?

  Pisz KONKRETNIE !!!!

  Z twojego postu nie wiadomo NIC !!!

  7. Co zarzucasz zwolennikom Wolnego Rynku pisząc o wysokich zarobkach w UK ?

  8. Tak, uważamy, ze podatki, które są wykorzystywane nie na wspólne dobro lub marnotrawione (np. państwowa służba zdrowia) są KRADZIEŻĄ !!! Jeżeli nie byłoby tych podatków, nie byłoby państwowej służby zdrowia, to ludzie sami by sobie wszystko opłacili, ubezpieczyliby się znacznie taniej na Wolnym Rynku itp.

  Ale gdzie tu jest "oszustwo" ?


  Odpowiadaj wymoczku !
 • @radosław1 08:41:02
  Te szkoły powstały DZIĘKI temu, że mieliśmy komunę, czy POMIMO tego, że mieliśmy komunę ?

  Porównaj sobie rozwój Francji, USA, Niemiec, UK oraz Polski w tym samym czasie. Porównaj sobie Polskę i Koreę w 1950 i Polskę i Koreę w 2010 ...

  I przestań PIERDOLIĆ ...
 • @Ultima Thule 09:58:43
  W USA poziom szkolnictwa wciąż jest dużo niższy, niż w Polsce - bęcwale z polipami w nosie.
 • seedam
  Zdjęcie jest tylko przykładem co może się stać.

  Co do ubitej ziemi? Może bym i szanownemu panu nie dal rady ale napisałem, że większości jakich znanym dałbym:)

  Proszę sobie darować z tymi bolszewikami a zacząć podawać kontrargumenty, choćby do tych uwag jakie napisał vortex.
 • @vortex 09:31:05
  To są koszty związane ze stworzeniem i utrzymaniem miejsca pracy, które ponosi pracodawca. Do tych kosztów można zaliczyć dosłownie wszystko: od spinaczy biurowych, przez biurko, komputer, narzędzia, odzież roboczą, po czynsz i opłaty za media. Kosztem są również obowiązkowe badania lekarskie i szkolenia BHP, które musi przejść pracownik. Te koszty kształtuje rynek.
 • @vortex 09:31:05
  To nie jest do końca prawda. Trzeba pamiętać o takim kłamliwym określeniu jak wydajność pracy. Kłamliwym, bo w rzeczywistości z wydajnością pracownika nie ma wiele wspólnego. W rzeczywistości jest on głównie efektem kursu waluty danego kraju. Owszem swój udział ma w tym także opodatkowanie, ale już nie pracowitość człowieka, co się sugeruje nazwą. Tak czy inaczej realne koszty zatrudnienia w odniesieniu do wypracowanego zysku w krajach UE są niższe. Wynika to z tego, że obywatel później jest gotów więcej zapłacić za usługi świadczone przez firmę. I chociaż wydawać by się mogło, że w takim razie pracodawcy powinni podnieść wypłaty do unijnego poziomu, to ze względu na % wypłaty, który później pracownik wyda (w Polsce niższy niż w innych krajach) to polscy przedsiębiorcy staliby się zwyczajnie niekonkurencyjni na rynku UE. Winni nie są pracodawcy tylko aparat państwowy, który marnotrawi i wyprowadza za granicę bardzo wiele z naszych pieniędzy oraz winna międzynarodówka, która poprzez manipulację kursem naszej waluty częściowo wymusza taki stan rzeczy.
 • @liberalkonserwatywny 09:26:14
  Nie twierdziłem, że to coś zmienia.
  RSz.
 • Ultima Thule
  Dedykuje ci dopisaną uwagę, a jeśli chcesz rozmawiać to zmień ton.
 • @Ultima Thule 09:58:43
  Korea to akurat zły przykład ... mieli USA.

  Malezja np sama przez 30 lat nie zadłużała się pracując na to by teraz się dobrze rozwijać.
 • @mnich zarazy 10:33:52
  Oto moja ODPOWIEDŹ: (będzie merytorycznie i (wyjątkowo) bez przekleństw i chamstwa z mojej strony)

  Zadałeś mi pytanie, które jest tak śmieszne i rozczulające, że nawet nie wiem, co mam zrobić. Czuję się naprawdę zakłopotany, bo zaczynam już wszystko rozumieć ... Uświadomiłem sobie bowiem, z kim ja właściwie dyskutuję ... A dyskutuję z ludźmi, którzy po prostu NIE ROZUMIEJĄ mechanizmów gospodarki ...

  Twoja teza:
  likwidacja ubezpieczeń oznacza brak funduszy emerytalnych, a tym samym brak inwestycji w gospodarkę.

  Moja odpowiedź:
  środki, które są nam zabierane i (tylko CZĘŚCIOWO !!!!) przeznaczane na inwestycje w akcje, po likwidacji funduszy emerytalnych nadal będą, tyle że w naszych rękach.

  Firmy oczywiście dojdą do tych środków, ale inny będzie mechanizm transferu środków !!!

  Otóż dzisiaj fundusze inwestycyjne to jest de facto kilkuset ludzi (a decydentów kilkudziesięciu, którzy po rozmowie na polu golfowym podejmują decyzje, że gdzieś inwestują 100 czy 200 mln zł.

  Po tych zmianach przedsiębiorca nie załatwi tak łatwo środków na inwestycje ! Będzie musiał je zebrać od milionów rozproszonych ludzi ! I zbierze je, ale będzie musiał być:
  - wiarygodny
  - mieć dobry plan
  - być TRANSPARENTNYM
  - oddać ludziom wysoki procent

  Dzisiaj może być NIEWIARYGODNY, NIETRANSPARENTNY, MIEĆ GŁUPI PLAN, NIE ODDAĆ FUNDUSZOM ANI ZŁOTÓWKI, a mimo to dostanie pieniądze. Bo Fundusze mogą ukrywać straty portfela inwestycyjnego nawet przez dziesięciolecia (vide: USA i sekurytyzacja zbankrutowanych (głównie Murzynów - posiadaczy domów).


  Podsumowanie:

  wyobraź sobie, że jest złodziej, który przychodzi do mnie co miesiąc, okrada mnie z 1 tys zł, ale w zamian dostarcza papier toaletowy i mydło. Ja zaczynam się denerwować i w końcu mówię: DOŚĆ ! Nie chcę tego mydła i papieru toaletowego i nie dam już 1 tys zł !

  A ty wtedy mówisz:
  ale jak to ??? Chcesz stracić papier i mydło !?

  Bo widzisz mniszku - problem w tym, że to, co daję jest około milion razy mniejsze, niż to, co zyskuję w zamian ...

  p.s. kwotowo to może nie wychodzi milion, ale ja sobie bardzo wysoko wyceniam UPOKORZENIE, jakie przeżywam z powodu przymuszania mnie do czegoś ... (ale ja mam duszę WOLNEGO CZŁOWIEKA, a ty NIEWOLNIKA)

  Czy odpowiedź zrozumiana ?

  Jeżeli nie - to napisz mi KONKRETNIE, gdzie jest problem, a ja ci napisze dalsze, uściślające wyjaśnienia ...

  I pisz KONKRETNIE ... bo co prawda ja potrafię dyskutować merytorycznie, ale każda cierpliwość ma swoje granice ...
 • Ultima Thule
  Nie wmawiaj mi czegoś czego nie napisałem.

  A napisałem, że drastyczne zmiany będą miały negatywne konsekwencje. Przedstaw mi jak chcesz zmieniać ustrój gospodarczy w Polsce. A dopiero wtedy ci odpiszę czy z twoimi zmianami się zgadzam.
 • Prostymi słowami
  Z ludzi ściąga się pieniądze pod różnymi postaciami. Jedne nazywają się podatkami, inne składkami czy opłatami. Sprowadza się to do jednego : odbiera się ludziom pieniądze mówiąc, ze za nie (teraz albo może kiedyś w przyszłości) będą mogli to czy tamto (generalnie to co zapisano w świstku zwanym Konstytucją RP). Naturalne jest, ze potrzebni są ludzie, którzy będą te pieniądze pobierać a następnie rozdzielać (umownie zwani urzędnikami). Naturalne jest również to, ze za to rozdzielanie musza pobierać wynagrodzenie.
  Wszystko super aż do momentu kiedy sprawdzamy jak ten mechanizm działa w praktyce. Praktyka jest taka, ze nie starcza ani na to ani na tamto. Kiedy zaczynamy przyglądać się dlaczego nie starcza wychodzi, ze tych co dzielą nasze wspólne dobra (odcinając sobie od tego działkę za fatygę) jest zadziwiająco dużo w stosunku do tych co te dobra wypracowują (zainteresowanych odsyłam do danych GUS’u o liczbie zatrudnionych w sektorze publicznym).
  Nie jest to jednak jedyny problem. Znacznie poważniejszym problemem jest to jak ta gigantyczna fortuna odbierana ludziom pod postacią podatków jest wykorzystywana.
  Nie od dzisiaj wiadomo, ze człowiek mając w kieszeni grosz zastanowi się jak wydać go z największym dla siebie pożytkiem. Wybierze taki rodzaj dobra czy usługi, który z różnych powodów jest dla niego najbardziej korzystny czy to ze względu na cenę czy jakość, dostępność czy wygodę korzystania. Tym sposobem swoimi pieniędzmi „glosujemy” i wspieramy tych producentów czy usługodawców, którzy z tych czy innych powodów spełniają NASZE oczekiwania. Ci najbardziej pracowici, najbardziej pomysłowi czy efektywni będą mieli najwięcej klientów, będą się rozwijać natomiast inni upadną. Grosz w kieszeni podatnika będzie wspierał uczciwa konkurencje, gospodarkę rynkowa i jej ROZWÓJ na uczciwych zasadach. Co się stanie z tym samym groszem, który zostanie odebrany pod postacią podatków i trafi do wspólnej kasy? Jego połowa zostanie urąbana i pobrana przez urzędnika „za fatygę”. Druga połowa trafi do tego co np. wygra tzw. „przetarg publiczny”. Kto wygrywa takie przetargi? Ano wystarczy popatrzeć na grono podmiotów żyjących z wygrywania takich przetargów. Znakomita większość z nich w sposób uczciwy nie sprzedała by nawet jednego gwoździa.
  Tym sposobem mamy wśród nas całą rzeszę ludzi żyjących na koszt innych. Skojarzenie z pasożytem nasuwa się samo. Ci ludzie tworzą tak potężną i liczną grupę, że już nawet nie skrycie ale wprost agitują za takim właśnie systemem używając najczęściej ideologii socjalistycznej ( że to dla naszego wspólnego dobra, że te „pieniądze są przeznaczane na powyższe świadczenia z których później korzystamy” – o tak, korzystacie).
  Do tej rzeszy ludzi zalicza się właśnie autor tekstu do którego napisałem ten komentarz.
 • Radek.Pierwszy
  Tylko, że... sporo ludzi chce płacić te podatki, na te właśnie wspólne cele np. w Dani na państwową służbę zdrowia.

  Prywatyzacja też wszystkiego nie rozwiązuje. Też jakaś część pieniędzy jest wydawane na nie wiadomo co np. na nowy samochód dla synka co poprzedni rozbił po pijaku!

  Mitem jest, że może być spłeczeństwo gdzie nikt nie będzie żył na koszt innego.
 • myszka
  To jest efekt negatywnego dobory elit jaki u nas panował i nadal panuje. Dotyczy to również dużej części tzw. prawicy.

  Pozdrawiam
 • Pomysł - nie płaćcie na swoje państwo, skoro zostało opanowane przez agentury jest dopełnieniem akcji tych agentur.
  Bo jest dopełnieniem ich planu, który był od początku - planu likwidacji Państwa Polskiego.
  A nie lepiej zrobić porządek z agenturami, jedną, drugą, trzecią, pisowską przede wszystkim, jako szczególnie groźną, bo pięknie ufryzowaną patriotycznie.
 • @mnich zarazy 11:46:45
  Proponuję:
  - likwidację obowiązku ZUS
  - pozostawić ubezpieczenia dla tych, którzy już są w tym systemie (na jego finansowanie przeznaczyć wpływy z prywatyzacji i z budżetu)
  - młodzi ludzie powinni już mieć dobrowolność udziały w tym chorym systemie

  I tyle ...
  Powstaną wówczas ubezpieczalnie prywatne (już właściwie są) i ludzie będą sobie wykupywać (lub nie) taki pakiet ubezpieczeń, jaki będą chcieli ...
 • DO WSZYSTKICH
  Panie i Panowie, jakie to kurwa ma znaczenie!? W końcu i tak nas wytrują! nikt emerytury z obecnych 20latków nie dożyje zapewne. Aktualnie nad Białymstokiem 7 równoległych smug od horyzontu po horyzont! W chwilę później całe niebo pokryte warstwą chmur. Niedawno doradca Obamy oficjalnie przyznał że rozpylają aluminium w celu ochłodzenia temp. Ziemi. Tyle że to aluminium, bar i inne metale ciężkie zniszczą nas. Koniec kropka.

  Dwa lata temu pochowałem ojca. Grabarz był załamany, w nowym sektorze cmentarza 80% to mężczyźnie w w wieku poniżej 60lat.

  Zdrowia wszystkim życzę.
 • @myszka 11:57:07
  myszka - jeżeli obniżę koszty produkcji, to będę mógł sprzedać TANIEJ, a nie DROŻEJ !!!!

  A skoro TANIEJ, to więcej ludzi będzie STAĆ NA MOJE PRODUKTY !!!!

  A moim klientom zostanie WIĘCEJ pieniędzy (bo moje produkty stanieją), więc resztę pieniędzy będą mogli przeznaczyć na produkty, których dzisiaj nikt nie produkuje. I wtedy, przy produkcji tych innych produktów zostaną zatrudnieni ci, których dzisiaj nikt nie chce zatrudnić ...

  JASNE !!!???
 • @mmar79 12:24:24
  Podobno nad tą wredną Ukrainą, Białorusią i Rosją nie zrzucają tych specyfików. Jak ktoś ma plany wakacyjne tam, to warto to sprawdzić, porównać wygląd nieba. ja serio, sam bym pojechał, ale chyba nie uda mi się ta eskapada.
  I robić zdjęcia nieba, i filmy, dla porównania z tym co w Polsce.
 • @vortex 12:32:14
  Mawiają że wszystkie kraje NATO są 'zabezpieczane' przed wzrostem temperatury, a mi kurcze w niedziele akurat przydało by się słońce, a tu patrz...załamanie pogody..

  Oglądałem samoloty latające po niebie zostawiające długieee smugi - nie ma ich na stronce http://www.flightradar24.com/ gdzie możemy oglądać teoretycznie wszystkie loty komercyjne - wniosek: były to loty wojskowe.
 • @mmar79 12:43:58
  Zdaje się że nie wszystkie, kiedyś coś czytałem, że tylko około połowy samolotów pasażerskich ma te maszynki dla tego radaru. Ale trop dobry, bo jeżeli po dłuższej obserwacji okaże się, że te co sypią nigdy nie pokazują się na flight radar, to już wiemy o co chodzi.
 • @Ultima Thule 12:24:19
  powtarzasz po Korwinie, ale on to mówił 20 lat temu. Teraz już nie ma czego prywatyzować, żeby finansować zamykanie systemu.
  A już takie prywatyzacje jak TPsa to ja dziękuję. Tłumaczą się, że prezesi za dużo zarabiali ale te pieniądze zostawały tutaj (i to były grosze) a tak 1-2mld rocznie wypływa za granicę.
 • @Zdzich
  Lubie czytać to co piszesz Ty i Freedom. Nie lecicie z klapkami na oczach za jakąś ideologią ...zamknięci między socjalizmem a kapitalizmem ... a szukacie nowych rozwiązań. Macie otwarte umysły.

  Moje podstawowe pytanie dla tych co chcą tylko prywatnej służby zdrowia brzmi: A co jeśli przyjdzie epidemia ? (przecież nie jest opłacalne się przed nią zabezpieczać)
  Do tego przykład prywatnej służby w USA, która i tak się na 50 mld zadłużyła. Zmowy cenowe specjalistów jedną z przyczyn...ale co tam "wolny rynek".

  "Nie do przyjęcia jest twierdzenie, iż po upadku komunizmu jedyną alternatywą jest kapitalizm" - Jan Paweł II

  Jeżeli chodzi o zdrowie i koszt utrzymania służby zdrowia do takiej sprawy trzeba podejść kompleksowo. Przede wszystkim by ludzie nie chorowali(ale, wiemy dlaczego muszą chorować)...wtedy można zacząć wygaszać system (albo i nie bo się okaże, że mało kosztuje). Takie sprawy jak usunięcie zanieczyszczeń/ smogu z powietrza (taniocha 200-300 tyś na cały kraj ...no niech będzie mln... etheric weather contol), mniejsze zużycie paliwa(nawet 5 razy ... silnik jaki udupili w Dragons Den), tanie leczenie raka za pomocą generatora fal Lakhovskiego(98 procent skuteczności), gondolki jako tani transport (1 gr/km), oczyszczenie wody bez chloru za pomocą "wiru"...to wszystko jest ... niektóre nawet od 100 lat ... ale skutecznie blokowane.
  Żeby bezpiecznie przebudować system to trzeba mieć nadwyżkę. Ale czy ludzie będą wtedy chcieli. Do tego jest potrzebny ktoś z jajami i planem.

  Pozdrawiam
 • @mmar79 12:43:58
  Wczoraj widziałem na niebie ciekawy przypadek. Dwa samoloty, lecące obok siebie. Jednego smuga kondensacyjna znikała kawałek za samolotem, drugiego ciągnęła się na parę dobrych kilometrów. Leciały na jednym pułapie w odległości maks kilometra od siebie.
 • @Szeremietiew 10:30:22
  witam wlasnie dzisiaj..w parlamencie postawili ..zelazne barierki..i nie wpuszczaja..polakow..hmm.i co pan na too...jak NATO..i co to bedzie..policja sluzby a rodziny z wypadku ...2010...p.prezydenta nie moga wejsc doPOLSKIEGOparlamentu,moze czas by cos zrobic dla siebie i innych.pozdr.
 • Ludziu pracy, jak uważasz obecnie rządzących za liberałów to jesteś tępy jak przecinak.
  Człowieku ty masz poglądy bolszewi. Nie masz pojęcia na czym polega wolny rynek a zabierasz głos jak znawca tematu, Jesteś zwykłym szkodnikiem, który socjalistów nazywa liberałami.
 • To co nas może wkrótce spotkać.
  Wojna domowa;
  kontrrewolucja;
  zamach stanu.
  Przydałby się mądry dyktator, który weźmie za mordę i wprowadzi kapitalizm. Socjalizm w jakim żyjemy od 100 lat niszczy naród, starczy tego burdelu i wyzysku.
 • @radosław1 08:41:02 1000 to na 1966, potem ich przybywało
  .
 • @Beatrycze 09:17:27
  koszt pracodawcy, całkowity, nie tylko "płaca brutto" powiększona o daniny, to koszt pracy.
 • @lju 14:14:51
  a co Ty piszesz ... jakie UPA. Do wojny na południu Kresów było spokojnie. Babka klucze pod wycieraczką dla przybyszów zostawiała.
 • @Ultima Thule 09:57:20
  tak, nie wolno Ci podpisać u pracodawcą umowy niekorzystnej dla Ciebie,

  bo psujesz rynek pracy,

  należy Ci się w trąbę, jak każdemu łamistrajkowi.
 • @Ultima Thule 09:58:43
  ciekawe, jakby rozwijały się takie Niemcy, gdyby były za żelazną kurtyną i musiały płacić kontrybucje,

  ciekawe, jakby się rozwijała taka Francja, gdyby paryż był zrównany z ziemią jak warszawa.
 • @mnich zarazy 10:14:34
  niestety, nie może się stać, bo Polacy to Katolicy mający w żyłach wodę, a nie krew.
 • @Autor
  Kilka uwag:
  1. Mógł Pan dać jakieś dane odnośnie kosztów pracy (najlepiej ze źródłem), bo nie za bardzo wiadomo o czym mamy dyskutować. Ja mogę stwierdzić, że jest odwrotnie niż Pan pisze i co wtedy?

  2. Z tekstu domyślam się, że dokonał Pan manipulacji polegającej na tym, że koszty pracy chce Pan liczyć nie procentowo ale bezwzględnie (wynagrodzenie+obciążenia). Oczywiście wtedy Panu wyjdzie, że w Anglii są wyższe koszty pracy, bo tam są wyższe zarobki. To nie ma żadnego sensu. W relatywnie biednym kraju mógłby mieć Pan obciążenie kosztami na poziomie 99% i wyszłoby Panu w porównaniu z bogatym krajem (którym obciążenie jest na poziomie 1%), że tam są niższe koszty pracy. Absurd.

  3. W momencie, kiedy obniżono akcyzę na alkohol wzrosły wpływy z tytułu sprzedaży alkoholu. Niech mi Pan powie, dlaczego nie mogłoby być podobnie przy obniżeniu kosztów pracy? I kto by na tym stracił, jeśli mielibyśmy mniejsze bezrobocie, większe dochody do budżetu i wyższe płace netto (a z czasem i brutto)?

  4. Wykazał się Pan skrajną nieznajomością istoty państwa. Państwo nie może istnieć bez wojska, policji, sądownictwa i pewnej administracji. Ktoś musi bronić społeczeństwa przed zagrożeniem z zewnątrz i z wewnątrz, oraz pilnować egzekwowania dobrowolnie zawartych umów, bo na tym się opiera porządek społeczny. Jeśli nie rozróżnia Pan znaczenia służby zdrowia czy edukacji od znaczenia policji dla podstawowych funkcji państwa, to gratuluję poziomu niewiedzy.

  5. Przeraża mnie Pan. Chyba sam sobie Pan powinien dedykować to zdjęcie. Myli się Panu wolność oparta na prawie z prawem dżungli. Pan rozumie, co Pan napisał? Nie rozumie Pan, że podstawą dobrobytu są nie narzucone przemocą świadczenia państwowe, ale dobrowolna i pokojowa współpraca ludzi? Kogo chce Pan bić? Skąd Pan się urwał?!

  I na koniec: skoro dla tych "chuderlawych liberałów" (sam nie uważam się z liberała i może dlatego nie jestem "chuderlawy") ma być tak ważna policja, to dlaczego dla Pana jest tak ważna edukacja? :)
 • @Ultima Thule 11:30:43
  mam nadzieję, że odróżniasz ubezpieczenia od inwestycji,

  a może się mylę ?
 • @Radek.Pierwszy 11:47:51
  "człowiek mając w kieszeni grosz zastanowi się jak wydać go z największym dla siebie pożytkiem."

  jedno z największych kłamstw liberałów.
 • @Ultima Thule 12:30:05
  będziesz mógł sprzedać taniej, ale przecież nie zmienisz ceny, nie bądź frajerem.
 • @mmar79 12:24:24
  ciekawe, czy linie lotnicze rozpylają na własny koszt?

  może inaczej,

  czy rozpylają drogie, czy tanie linie lotnicze ?

  A może tak by zacząć bojkotować transport lotniczy ?
 • @wszyscy
  Wy się kłócicie, a na merytoryczny głos w dyskusji nikt większej uwagi nie zwrócił. http://spodlasu.nowyekran.pl/post/61854,pokoj-drodzy-panstwo
 • Brawo!
  Dzięki za głos rozsądku przeciw neoliberalnej demagogii. Dodam, że płace są niskie ( co jest korzystne dla pracodawcy), natomiast bardzo wysoka jest pierwsza stawka podatkowa ( 18 %), co obok niskich płac obciąża pracowników a nie pracodawców. Natomiast wyższa stawka podatkowa wynosi 32%, co jest na warunki europejskie stawką bardzo niską a w ogóle to wielu przedsiębiorców od dawna płaci podatek liniowy wedle stawki dolnej ( wprowadzony kiedyś w zamian za rezygnację z ulg, jakich obecnie już nie ma). I numer największy, jaki podkreślił wczoraj redaktor działu ekonomicznego NE. Otóż przedsiębiorcy w liczbie 98% płacą ZUS w wysokości najniższej jaka może być. Tymczasem pracownicy najemni płacą go procentowo od zarobków. I jeszcze najbogatsi przedsiębiorcy płacą ZUS tylko przez 1 lub 2 miesiące.
  Twój " czerwony" adwersarz nie ma pojęcia o funkcjonowaniu OFE.
  Rzeczywiście cześć pieniędzy idzie na giełdę, gdzie można raz zyskać a innym razem stracić - w czasie kryzysu niedawnego wyparowało z naszego systemu....40 miliardów. Zaś druga, nie mniejsza a może nawet większa część pieniędzy z II filaru, jakimi obracają obce fundusze idzie na....wykup polskich obligacji. Procent jaki płacimy za ich odkupienie jest wyższy niż wzrost wartości kapitału OFE przeznaczanego na nasze emerytury. Paranoja kompletna albo inaczej gospodarcze przestępstwo, uprawiane od 1998 roku przy zastosowaniu przymusowej publicznej daniny. No i do tego dochodzi jeszcze opłata " za zarządzanie". W Europie takiego idiotyzmu nie ma ( tylko w Szwecji jest tego typu dodatek ale racjonalnie kontrolowany). Ekonomiści Z SGH krzyczą o tym od dawna, ale oczywiście w mediach mamy tylko smoka - Balcerona, który ostatnio zażądał zniesienia....zasiłku pogrzebowego. Orban od razu zrobił z tym draństwem porządek. Z OFE a nie zasilkiem.

  Ściskam dłoń Anarchanioł
 • @liberalkonserwatywny 09:22:30
  Dla janczarów nie było potrzebne aż 1000 szkół. Tacy rozrzutni to oni nie byli przecież.
 • @Ultima Thule 09:58:43
  Podałem fakt historyczny. Sam sobie odpowiedz czy przez czy pomimo. Mnie to nie interesuje. I niczego na p nie zaczynałem:)
 • @CLv 14:47:38
  Poziom intelektu u Ciebie CLv (co czytam) w sam raz na dwa doktoraty gimnazjalne.
 • @CLv 14:47:38
  //Tekst rozkosznie płytki, a autor jest głąbem bez podstawówki, siejącym jakieś lewicowe brednie. Do tego pewnie wymoczkiem:)//

  4 strzały, cztery sztachety. Waść tego płotu naprawdę nienawidzisz.
 • @mnich zarazy 09:45:42
  -- cytat --
  Zresztą porównywanie tych liczb bez brania poprawki na rozluźnienie obyczajowe jakie nastąpiło po II Wś. wprowadza w błąd.
  -- koniec cytatu ---

  1. Ale przecież nie przybyło ich w obyczajówce.
  2. Poza tym homosiów nie ganiają :-)
 • @interesariusz z PL 14:37:21
  Jest 23 lata po zjednoczeniu Niemiec, po wpompowaniu tam tysięcy miliardów Euro, a nadal można po charakterach poznać DDR-owców ...
  (Deutsche Dramatische Republik)
 • Ultima Thule
  Hasełka i tylko hasełka.

  Ciekawe kiedy zrozumiesz, że gwałtowna zmiana systemu spowodowałaby upadek wielu szkół czy szpitali. A potem oczywiście nastąpił by wzrost cen, zgodnie z zasadą popyt/podaż.

  Sorry ale ja tego nie kupuję. Nie życzę sobie eksperymentów na Polakach.
 • lju
  Owszem wojna też miała wpływ. Nie oceniłem kto i co jest za to odpowiedzialne. Stwierdzam tylko, że to wpływa na liczebność policji (przerosty zatrudnienia należałoby też wziąć pod uwagę), i że porównywanie bez tego może prowadzić do mylnych wniosków.
 • michal43
  Albo masz kłopot ze wzrokiem, albo ze zrozumieniem.

  Wyjaśnię ci więc.

  Ten tekst nie jest o obecnie rządzących ale o liberałach którzy chcą rządzić.
 • michal43
  Dyktator też może nas wyzyskiwać!
 • CLv
  Jakże mi przykro:) że zawiodłem pana oczekiwania i, że nie spełniłem pana intelektualnych wymogów:)))
 • p4wel
  1.A czy nie napisałem, że kosztami są nie tylko obciążenia?
  2.Tak, to są koszty pracy i nie ma znaczenia czy idą do kieszeni pracownika czy do US. Czy kraj jest biedny, czy nie nie ma znaczenia dla eksporterów. W Anglii są wyższe, a skoro pomimo tego mają kłopot z tamtejszą konkurencją, to problem tkwi gdzie indziej.

  Dziwne, że liberałowie dostrzegają tylko problem kosztów pracy?

  3.Tak, chce jednak zauważyć, że ją zmniejszono a nie zlikwidowano. Nie wiem czy pan zauważył ale ja jestem za ewolucyjnymi zmianami a nie za drastycznymi. Nie bronię ZUSu. Twierdzę tylko, że zmiany powinny być stopniowe i bardzo rozważne.
  4.Owszem ktoś musi bronić itp. ale coś musi to państwo spajać! Dla liberałów jedynym spójnikiem jest pieniądz! Nie widzą nic innego! Otóż zawsze będą ludzie nieuczciwi, i nigdy nie opłaci pan wszystkich tak, by nie można było ich przekupić! Dlaczego nie biora pod uwagę jak ogromną rolę odgrywają etyka i duma z państwa któremu się służy. A tego za pieniądze się nie kupi!!!
  5.Dobrowolna współpraca będzie tylko wtedy, gdy zwykły Kowalski będzie ochraniany przed silnymi i zdemoralizowanymi jednostkami! Inaczej nie będzie żadnej dobrowolnej współpracy.

  Celna uwaga o edukacji:) dobrze wykształceni ludzie stworzą dobrze funkcjonujące społeczeństwo Obywateli a nie służących.

  Pozdrawiam
 • Anarchanioł
  Nie podoba mi się państwo w którym teraz żyję. Chciałbym by wiele się zmieniło. Za mało jest wolności, za mało możliwości samodecydowania.

  Liberalizm chce zburzyć obecny świat, nie proponując (poza hasełkami) nic co ma go zastąpić.

  Pozdrawiam
 • nonscolar 11.05.2012 17:06:44
  Nie sądzę by homosiów jakoś drastycznie przybyło. są tylko bardziej widoczni.

  Nie tylko o obyczajówkę chodzi. "Specyficzne" podejście do cudzej własności, też tym jest.
 • @mnich zarazy 08:00:38
  Podatki trzeba płacić .ale nie 83 % ! - Tawariszcz - Pasłuszaj ,padumaj !

  Koszta Życia 1/2 - http://www.youtube.com/watch?v=NWzdgHYPiIw
 • Towarzyszu drwalu
  Część z tych podatków trafia potem z powrotem do płacących te podatki. Realnie więc są niższe.

  I by nie było wątpliwości.

  Tak jest marnotrawstwo! Tak nie powinno wszystkim zajmować się państwo!

  Ale twierdzenie, że wszystko co prywatne jest lepsze i tańsze jest nieprawdzie. Upadają przecież firmy ze względu na nietrafne inwestycje. Dochodzi też zysk.

  Warto więc zastanowić się co w dzisiejszym świecie powinno należeć do zadań państwa, a co powinno być prywatną inicjatywą. I warto zastanowić się nad sposobami zmian.

  Chyba, że liberałom chodzi tylko i wyłącznie o własny interes?
 • @Ultima Thule 11:30:43
  „środki, które są nam zabierane i (tylko CZĘŚCIOWO !!!!) przeznaczane na inwestycje w akcje, po likwidacji funduszy emerytalnych nadal będą, tyle że w naszych rękach.”
  Całe szczęście proszę prześledzić sobie wykres WIG-u. Aktualna tendencja to też raczej głębokie południe zwłaszcza jeżeli Grecja w końcu padnie.
  „Otóż dzisiaj fundusze inwestycyjne to jest de facto kilkuset ludzi (a decydentów kilkudziesięciu, którzy po rozmowie na polu golfowym podejmują decyzje, że gdzieś inwestują 100 czy 200 mln zł.

  „Po tych zmianach przedsiębiorca nie załatwi tak łatwo środków na inwestycje ! Będzie musiał je zebrać od milionów rozproszonych ludzi ! I zbierze je, ale będzie musiał być:
  - wiarygodny
  - mieć dobry plan
  - być TRANSPARENTNYM
  - oddać ludziom wysoki procent”

  Jaja sobie robisz.
  Czy to w ramach tej transparentności i wiarygodności Ben helikopter wydrukował 2 biliony $ dla ratowania banków zbyt dużych by upaść?
  Nic się nie zmieni.
  Jeżeli nie zostaną wprowadzone mechanizmy kontrolne te miliony ludzi stracą pieniądze. Teraz mamy przypadki firm które nagle „znikają” z GPW lub olewają inwestorów w sferze informacyjnej. Edukacja ekonomiczna społeczeństwa jest na poziomie żadnym. Wypuszczenie takiej rzeszy ludzi na rynek bez świadomości zagrożeń spowoduje grabież większą niż mamy obecnie.
  Jak ocenić biznesplan i bilans firmy gdy nie jest się w stanie samodzielnie wypełnić PIT-u?

  Nie wiem w jakiej branży obracają się „tutejsi” krytycy wysokich kosztów pracy. Miałem okazję pracować w firmie kosmetycznej całkowity TKW to 10-30% ceny produktu na półce sklepowej w tym koszty pracy to około 30%.
  Błędne decyzje biznesowe oparte na widzimisię zła lokacja produktów przetowarowanie generowały koszty większe niż płace. Oczywiście jedynym kosztem który uważano za redukowalny uznawano płace. Czemu? Bo wszelkie inne działania godziły w interesy kadry menadżerskiej i odbiły by się na ich pozycji.
  Oczywiście jeżeli mamy zamiar rozwijać przemysły wydobywcze i zmywanie okien, to musimy przykładać się do ograniczenia kosztów pracy.
 • Cezary Bialik
  Dzięki za cenne uwagi.

  To jest to czego nie rozumieją liberałowie.

  Poxzdrawiam
 • wymoczki?? Możesz sparawdzić mam podać namiary?
  Odpowiem Ci jak sądzę dosyć prosto. Podatki z których jest finansowana policja czy armia, służą całemu społeczeństwu. Te prerogatywy świadomie cedujemy na nie, bo mają służyć dobru wspólnemu. Zapewnienie bezpieczeństwa wspólnego i przestrzegania prawa jest też wartością dotyczącą nas wszystkich
  Ochrona zdrowia czy też edukacja nie jest dobrem wspólnym. Z tej przyczyny, że twoją prywatną sprawą jest to, czy się chcesz uczyć, czy nie. Twoją prywatną sprawą jest Twój stan zdrowia. Jeśli dzisiaj umrzesz pod mostem, to jest tylko i wyłącznie TWOJA sprawa. Usunięcie Twoich zwłok jest dobrem wspólnym, bo po jakimś czasie zaczniesz śmierdzieć. Ale tylko to.
  Jeśli nie chcesz się uczyć, to Twój problem.
  Następną sprawą są te jak je nazywasz świadczenia socjalne. W większości wypadków służą do utrzymywania leniów i pijaczków.
  Poza tym liberałowie robią lewakom i specom od rozdawnictwa takie "pokerowe" sprawdzam. Jeśli mówisz o korzystaniu ze świadczeń, to dlaczego ich nie sfinansujesz sam?? Chcesz pomagać bezdomnym? Pomagaj. Ale za swoje. Ja będę pomagał temu, komu uznam za stosowne i w wysokości jaką uznam za stosowną. Nie widzę powodu do utrzymywania zgrai urzędasów zawodowo zajmujących się rozdawnictwem i absolutnie niezainteresowanych tym, aby obszar biedy się zmniejszał.
  W kwestii kosztów pracy masz rację. Koszt tej pracy to wszystko od początku do końca. Czyli pensja + narzuty. Ale ciekawi mnie to, dlaczego to pracodawca ma potrącać te narzuty. Dlaczego nie może być tak, że on daje pracownikowi całą pensję, a pracownik sam sobie płaci ZUS i podatek?? Tyle, że wtedy wielu ludzi by zaczęło liczyć ile płacą na swoje świadczenia i co za to dostają?
 • @vortex 09:31:05
  Liczysz cuda, podajesz kwoty z kosmosu. Twoja logika jest mocno dziwna.
  Poza tym właśnie dlatego, że brytyjscy, czy Francuscy pracodawcy płacą takie wielkie kwoty, to przenoszą produkcję tam, gdzie jest taniej. Na przykład do Polski, ale też na Bliski i Daleki Wschód.
 • andrzejto
  A w krajach które odniosły sukces wiedzą, że zdrowie jak największej ilości obywateli jest korzystne dla... wszystkich. I warto płacić również na zdrowie innych. Tak się składa, że te kraje rozdają karty.

  Ja chce żyć w takim kraju. W Polsce w której będzie chciało żyć jak najwięcej Polaków. Tak urządzonego ja ty chcesz NIE CHCĘ!

  Co do tego kto ma płacić, to kwestia drugorzędna.
 • @myszka 11:57:07
  Liberałowie nie marzą o zerowych kosztach płacy. Z tej prostej przyczyny, że takowych nie ma. Nawet niewolnikowi trzeba dać jeść i o niego dbać, by efektywnie pracował. Aczkolwiek komuniści nawet tego nie rozumieli.
  Pracownik musi zarabiać, po to, by mógł potem kupować. I tyle. Ja jestem przedsiębiorcą i całe życie mam tą "gównianą" umowę jak ją nazywasz. Codziennie muszę się starać i walczyć o klienta. Dlaczego ja mogę a ty nie? A traktowanie kogoś jak potencjalnego złodzieja? Czy ktoś przychodzący do sklepu nie jest taki? Potencjalnie każdy człowiek którego mijasz może cię okraść, może być kieszonkowcem, bandytą, czy kimś podobnym. Nikt nie ma napisane na twarzy: Jestem bandytą, jestem uczciwy. A poza tym jeśli kiedykolwiek pracowałaś, to pogrzeb w pamięci. Tak na 100% byłaś ok? Nie załatwiałaś sprawy prywatnej służbowym telefonem? Albo zrobiłaś ksera na firmowym sprzęcie? Czy to nie jest forma kradzieży??
 • @mnich zarazy 11:20:57
  "Co do tego kto ma płacić, to kwestia drugorzędna."

  To płać ze swoich. Potem wychodzi na to, że ja mam do 67 roku życia zapier.... na bandę górników, wojskowych, policjantów, nauczycieli, prokuratorów, którzy swoich składek nie popłacili.
 • @mnich zarazy 11:20:57
  Niestety, to kto ma płacić jest sprawą pierwszorzędną. Bo służba zdrowia kosztuje. I to bardzo dużo. Żyjesz w świecie, w którym pieniądze rosną na drzewach. Niestety to nie jest świat realny.
  Poza tym następna sprawa: Skąd wiesz w jakiej Polsce chcą żyć Polacy? Kto dał Ci prawo do wypowiadania się w imieniu kogokolwiek poza sobą?
  W krajach które odniosły sukces?? A które to? Bo tak się składa, że ta cała "sukcesowa" półkula północna żyje na kredyt. Wystarczy, że ktoś nie kupi obligacji państwowych i te kraje nie będą miały kasy na sfinansowanie swojego działania. Poza drobnymi wyjątkami typu Chiny te socjalne fanaberie są realizowane na koszt przyszłych pokoleń. Które jak się okazuje mają coraz mniejszą ochotę na ich spłacanie. Na większość pomysłów realizowanych przez socjalistów nas po porostu NIE STAĆ. Koniec i kropka.
 • andrzejto
  A mogę zapytać się o to samo? Kto dał panu prawo do głoszenia, że Polska ma być liberalna?

  Może zapytamy się Polaków jaką chcą mieć Polskę. A w przypadku opowiedzenia się za solidarnym państwem, zaakceptuje to pan?
 • @andrzejto 11:04:40
  Edukacja jest do dobrem wspólnym i Korea Południowa jest przykładem.
  http://www.korea-online.pl/25-1-edukacja.htm
  Oczywiście powinna inaczej wyglądać niż dzisiaj. Niewyedukowany człowiek kładzie kostkę, wyedukowany robi robota, który kładzie kostkę.
  Znam masę ludzi ze studiów, którzy by się nie wyedukowali gdyby nie otwarty dostęp do szkolnictwa.

  Wyedukowany naród mógłby dojść do takiego zaawansowania technologicznego, że nie miałoby znaczenia czy jest wyż czy niż, czy dużo emerytur czy mało. Wszystko mogą robić roboty.
 • @mnich zarazy 11:55:00
  Oprócz tego, że jestem liberałem, to jestem też konserwatystą. Co oznacza że jestem legalistą. Jeśli coś jest zgodne z prawem, to muszę.
  Ja nie wyrażam się w imieniu kogokolwiek poza swoim własnym. Czy użyłem w jakiejkolwiek wypowiedzi pierwszej osoby liczby mnogiej?? Nie użyłem: Polacy chcą w przeciwieństwie do Ciebie.
  A wyrażać mam prawo cokolwiek, ponieważ gwarantuje mi to konstytucja.
  Mam prawo "przetłumaczyć" to co napisałaś z Polskiego na nasze. Każdy kto krzyczy o solidarności mówi tak: :Jestem zbyt głupi aby samodzielnie myśleć o sobie i ktoś musi zrobić to za mnie".
 • @Pablo Pakero 11:58:22
  A ja znam masę ludzi, którzy się wyedukowali, a jak byli durniami, tak są. Ludzi, którzy zmarnowali pieniądze podatników kończąc nikomu niepotrzebne nauki polityczne czy socjologię. Po to, by żyć na koszt mamusi jeszcze parę latek. A potem jadą na zmywak. I taki jest efekt ich wyedukowania. Gdyby mieli za naukę płacić sami, to gwarantuję, że wybraliby takie studia, po których znaleźliby pracę. Albo sobie odpuścili i znaleźli pracę wcześnie. Ale to niestety jest brutalna prawda: To co się dostaje za darmo, tego się nie szanuje.
  Poza tym proszę Pana fakt skończenia szkoły czy uczelni nie świadczy o tym, że się do jakiejś roboty ktoś nadaje. To są dwie różne bajki.
  Roboty nie mogą robić wszystkiego. Produkcja to tylko część gospodarki.
  Co do ostatniej części wypowiedzi powiem tak: Też za młodu czytałem sporo fantastyki. Ale już z tego wyrosłem. Poza tym ekonomii się nie oszuka proszę Pana. I robotyzacja ma z tym niewiele wspólnego.
 • @mnich zarazy
  Przekręt "liberałów" spod znaku JKM polega na wmówieniu społeczeństwu, że liberał to ktoś taki kto skasuje wszelki socjal. Tym sposobem JKM niszczy wszelkie szanse na to by liberalizm wszedł w życie z poparciem narodu.

  Liberalizm to przede wszystkim wolna gospodarka.

  Koszty sprawowania przez Państwo minimalnej opieki społecznej są.. w zasadzie żadne. Pisząc minimalnej mam na myśli tę, które powinna być niezbędnie skierowana do rzeczywiście najbiedniejszych.

  Natomiast to co jest kulą u nogi naszej gospodarki to koszty utrzymania molochu superpańtwa podziemnego.. różnych koślawych narośli na Państwie.
  Nie da się tej narośli zlikwidować bez Wolności, bez zdjęcia balastu służb pasożytujących na Gospodarce. Lustracja została raz na zawsze zaprzepaszczona przy czynnym udziale Lech Kaczyńskiego.

  Dopóki Sowiet nie wyjdzie z Polski dopóty niewiele da się tu zrobić.
 • @konserwatystka 13:01:39
  Pytanie: W jaki sposób spowodować, aby socjal trafiał do rzeczywiście potrzebujących??
  Kto i w jaki sposób ,ma to określać, kto weryfikować? I jak wyeliminować możliwość dokonywania przekrętów? Państwowy urzędnik? Raczy Pani żartować.
  Miała Pani do czynienia z ludźmi, którzy nawet do Prezydenta potrafią napisać skargę na urzędnika, który mu nie dał zasiłku, czy dodatku?
  Tylko i wyłącznie kontrola prywatnych darczyńców może takie patologie wyeliminować.
  Poza tym może stwórzmy możliwość wyboru: Nie płacę składek ZUS i podatku dochodowego, ale za to nie dostaję świadczeń w razie "W".
  Utrzymanie państwowego socjalu to karmienie tego molocha. Bo on zawsze będzie się rozrastał. Nie da się zlikwidować nadmiaru administracji bez likwidacji mopsów, gopsów i innych takich.
 • @andrzejto 12:38:03
  "Ludzi, którzy zmarnowali pieniądze podatników kończąc nikomu niepotrzebne nauki polityczne czy socjologię." - a dlaczego tak się stało? Na pewno powodem nie jest państwowe szkolnictwo ... bo i do prywatnych ludzie szli na takie kierunki. Pomija Pan całą otoczkę i sytuację w gospodarce.

  "Gdyby mieli za naukę płacić sami, to gwarantuję, że wybraliby takie studia, po których znaleźliby pracę." - a jaki to ma związek? np ekonomiści prowadzą budowy, więc każdy może po każdym kierunku. Problemem jest rynek pracy i brak wolności....biurokracja, masy pozwoleń, zaświadczeń, koncesji, uprawnień. I tylko przy zmianie tego stanu można mówić tak jak Pan. Ktoś chce iść na prawo to idzie, ale co później. Później jest tylko ściana.

  "To co się dostaje za darmo, tego się nie szanuje. " - jak kogo nauczą.

  I owszem wszyscy możemy być cieślami, układaczami kostek, zmywaczami, składaczami części, ale ja bym wolał żebyśmy byli inżynierami, wynalazcami, twórcami. Taka gospodarka na 100 procent w tyle zostawi inne. I proszę mi nie mówić, że nie każdy może czy nie każdy by chciał. Do 5 roku życia 95 procent jest geniuszami(i ma zdolność fotograficznego czytania) a i korzyści z takiej gospodarki każdy by dostrzegł i tego bronił. U Żydów najważniejsze jest wykształcenie i widać gdzie są.

  Owszem roboty nie mogą robić wszystkiego i też bym wolał, żeby posiłek podawała mi jakaś mila kelnereczka. Ale wszędzie tam gdzie mogą być roboty, albo gdzie będą mogły być w przyszłości powinny się znaleźć. Tą fantastykę zastosował IKEA. Gdzie teraz jest IKEA?

  I oczywiście to nie może być to szkolnictwo co dzisiaj... gdzie mało kto wysiedzi w ławce. To zostało stworzone na potrzeby ery przemysłowej. Taśmowa produkcja taśmowych. :)

  Nie wiem co Pan miał na myśli mówiąc o oszukiwaniu ekonomii. Ale np przy darmowej energii a taka jest możliwa (nie wiem czy już dziś ale są generatory, które raz załączasz i już działają.. były nawet prezentowane na forum ONZ...później twórcy dwa razy skonfiskowano laboratorium) ... dzisiaj już jest możliwa bardzo tania, ale jest blokowana (przykład silnika z Dragons Den albo HHO do samochodów ...to akurat już da się kupić). To samo z leczeniem raka. W latach 30-tych 25 tyś ludzi wyleczono generatorem Lakhovskiego. 98 procent skuteczności. Praktycznie we wszystkich dziedzinach można zejść do 0. Najdroższa jest wiedza dlatego powinna być darmowa i ogólnodostępna. Dzięki Bogu za Internet. :)

  Pozdrawiam
 • @andrzejto 14:04:51
  Jeszcze kilka lat temu zgodziłabym się z Panem w 100%.
  Ale teraz widzę, że takie radykalne zmiany nie są w ogóle możliwe. Mówmy o tym co ewentualnie dałoby się wprowadzić w razie odejścia sowietow.

  Naród nigdy się nie zgodzi na liberalny radykalizm. Mam wrażenie, że JKM właśnie tak radykalizując swe poglądy zniszczył piękną ideę liberalną w Polsce (oczywiście takich powodów było znacznie więcej). Myślę, że powinniśmy przyjąć, że świat jako taki nie jest całkiem sprawiedliwy i naszym zadaniem jest dążyć do tego celu ale nie krystalizując go tak bo obróci się to przeciw idei.
  Uważam, że likwidacja wszelkiej maści "instytutów", uproszczenie systemu podatkowego, wolny dostęp do rynku, wycofanie się z całej masy totalniackich bzdur, eliminacja "słupów" ubeckich, sowieckich.. to już będzie baaaardzo dużo.

  Ale oczywiście zgadzam się, że znaczne ograniczenia w dostępie do kasy ludzi nieprzystosowanych, głownie starszych, są niezbędne.

  Tylko o czym my mówimy skoro sowieciarze za nic nie chcą się wynieść.


  Ot, taki przykładzik:

  Data nadania

  Honorowi Obywatele Kielc
  20.X.1921 r. Józef Piłsudski (akt nadania honorowego obywatelstwa odnowiony przez Radę Miejską 11.XI.1991 r.)
  11.XI.1928 r. 4 Pułk Piechoty Legionów
  11.VI.1933 r. 2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów
  21.XI.1934 r. Józef Beck
  10.II.1936 r. Edward Śmigły-Rydz
  1968 r. płk Michaił Romanowicz Burłak
  1975 r. gen. armii Dymitr Daniłowicz Leluszenko
  1975 r. gen. mjr Georgij Wasiliewicz Iwanow
  1975 r. płk Wiktor Iwanowicz Woronin
  1980 r. ppłk Dymitrij Josifowicz Awrutow
  1980 r. sierż. Zinajda Grigorijewna Awrutowa
  1980 r. kpt. Dawid Władimirowicz Eskin
  1980 r. por. Sofia Moisiejewna Eskinowa
  1980 r. kpt. Wiktor Fiodorowicz Kondraszew
  1980 r. ppłk Konstantin Aleksandrowicz Borisow
  1980 r. por. Michaił Wasiliewicz Biegłarjan
  1980 r. szer. Mirzalie Mingbajew
  1980 r. mjr Michaił Trofimowicz Mołokostow
  1980 r. płk Iwan Aleksiejewicz Charitonow
  1980 r. ppłk Wasilij Naumowicz Topojew
  1980 r. kpt. Iwan Szamiliewicz Gurżinian
  1980 r. ppłk Fiodor Michajłowicz Awierianow
  1980 r. kpt. Paweł Jemielianowicz Niecziepurienke
  1980 r. płk Iwan Fomicz Pomazkow
  1983 r. Leon Pająk - uczestnik obrony Westerplatte
  9.05.1991 r. Gustaw Herling-Grudziński - pisarz, publicysta
  14.05.1998 r. Leszek Mądzik - twórca sceny plastycznej KUL
  23.09.1999 r. Aleksander Kwaśniewski - prezydent RP
  25.09.2003 r. Jan Paweł II
  12.08.2009 r. Ryszard Kaczorowski - prezydent RP na Uchodźstwie"

  http://www.um.kielce.pl/uhonorowani_przez_miasto/honorowi_obywatele/
 • @mnich zarazy 08:15:45
  "Tak, to są koszty pracy i nie ma znaczenia czy idą do kieszeni pracownika czy do US." (rozumiem, że pisze Pan o całej pensji+koszty) - nie ma znaczenia? Dla Pana nie ma znaczenia czy pracownik dostaje pensję czy ona w całości idzie do US? Przecież to są poglądy nawet nie socjalistyczne, ale komunistyczne!

  Proszę Pana, nawet najdoskonalsi ludzie nie są wszechwiedzący i nie wydadzą na Pana potrzeby pieniędzy lepiej, niż zrobi to sam Pan. Jak można takie rzeczy wypisywać.

  Socjalizm jest ekonomiczną niemożliwością. To nie jest tak, że idea jest dobra, ale były wypaczenia. To jest ustrój z góry skazany na porażkę. Nie da się efektywnie centralnie sterować gospodarką. To już zostało dawno udowodnione i w teorii i w praktyce.

  "Dobrowolna współpraca będzie tylko wtedy, gdy zwykły Kowalski będzie ochraniany przed silnymi i zdemoralizowanymi jednostkami! Inaczej nie będzie żadnej dobrowolnej współpracy." - ja się z Panem zgadzam (stąd to podkreślanie roli policji i sądów), ale proszę zwrócić uwagę na jedno: "silne i zdemoralizowane jednostki" mogą zdobyć w państwie większość i demokratycznie przegłosować, że nakładają na Kowalskiego podatek w wysokości 90%, albo że zabraniają mu podpisać umowę z Nowakiem. To nie będzie przemoc?

  "Dziwne, że liberałowie dostrzegają tylko problem kosztów pracy?" - a skąd Pan ma takie informacje? Jest masę innych problemów. Choćby z systemem bankowym i kreacją pustego pieniądza. Zresztą ciężko mi się wypowiadać za tych wrednych liberałów :)

  "Dla liberałów jedynym spójnikiem jest pieniądz! Nie widzą nic innego!" - też nie wiem, skąd ma Pan takie informacje. Jeśli nazwać Misesa liberałem (a chyba tak by go Pan sklasyfikował), to odwoływał on się do zysku psychicznego (Pana subiektywnego poczucia, co dla Pana jest ważne), a nie pieniężnego. I udowadniał, że wolny rynek pozwala ludziom osiągać skutecznie swoje cele, niekoniecznie finansowe. Na wolnym rynku poziom dobroczynności siłą rzeczy musiałby być dużo wyższy. Wbrew pozorom ludzie musieliby okazywać innym więcej pomocy na co dzień, zamiast raz na cztery lata głosować na socjalistów, a później biednych mieć w 4 literach (no przecież mają spokojne sumienie, bo poparli tych, którzy biednym zrobią dobrze!) Przegłosować podwyższenie podatków dla innych, a dać komuś potrzebującemu z własnej kieszeni, to dwie zupełnie różne postawy!

  A skąd Pan wie, że państwowa edukacja nie demoralizuje młodego pokolenia? Może prywatna była by bardziej efektywna i lepsza w działaniu? Może miałby Pan większy wpływ na to, czego uczą się Pana dzieci?

  A Mickiewicz, Słowacki czy Norwid to korzystali z państwowych dotacji?
 • Dlaczego w Angli na zmywaku płacą wiecej niż w Polsce.
  Pewien ekonomista podzielił czynności gospodarcze na: wytwarzanie i usługi.
  Wytwarzanie czyli wszystkie czynnosci potrzebne do stworzenia określonego produktu. Górnictwo, rolnictwo i przemysł. Osoby tam pracujące to wytwórycy.
  Usługodawcy to ludzie pracujacy na potrzeby wytwórców, ale też ludzie usprawniający albo nadzorujący prace wytwórców. Transport, handel, gastronomia, naprawy, finase.
  To jak wytwórcy wiecej zarabiaja to i uslugodawcy maja lepsze zarobki.
  Wielka Brytania ma bardzo rozwiniety przemysł, o wysokim stopniu inowacyjności, gdzie trzeba zatrudniać wysoko opłacanych specjalistów.
  W Londynie dochodzi duży wplyw tamtejszego City (gieldy i banków), zatrudniają dużo dobrze zarabiających pracowników, ktorzy mają dużo forsy do wydania na usługi a to powoduje iż na zmywaku zarobisz tam więcej.
  W Polsce ta sytuacja zdarza się w okolicy gdzie istnieja zakłady zadrudniające fachofców o wysokim stopniu wyszkolenia zawodowego (wysoko opłacanych), zatrudnioni tam pracownicy napedzają rozwój usług w okolicy.
 • andrzejto
  A czy liberał może być jednocześnie konserwatystą?

  A co oznacza legalizm? Czy zastany porządek prawny np. podatki na cele socjalne są legalne?
 • Pablo Pakero
  Uważam, że w dzisiejszym świecie społeczeństwo albo będzie współpracowało ze sobą albo zostanie skazane na marginalizację. Dlatego są potrzebne wspólne działania.
 • konserwatystka
  O ile ja wcześniej byłem liberalnym prawicowcem, to teraz zaczynam dystansować się od polskiej prawicy. Nie tylko JKM ale również jego zwolennicy np. ty na NE zrażają mnie do współpracy z nimi.

  Pozdrawiam
 • p4wel 12.05.2012 22:18:31
  Owszem jest tyle problemów.

  Tylko, że... jakoś nie dostrzegam by liberałowie się nimi zajmowali. Widzę natomiast ich ciągłe zajmowanie się kosztami pracy i ich niechęć do wspólnych działań. Widzę liberalny egoizm. Widzę liberalny sztandar z napisem: MOJE, MOJE, MOJE!!! I widzę liberalną pogardzę wobec słabszych np. głoszących, że mogą poszukać innej pracy, bo nic nie jest przymusowe.

  Co do edukacji, to traktuje ją tak jak inne dziedziny życia. Niema najważniejszej, to naczynia połączone i niema idealnych rozwiązań. Nie wszystko musi i powinno być realizowane przez państwo. Nie zgadzam się jednak na pogląd, że wszystko co prywatne jest lepsze i tańsze.
 • Daro
  "zatrudniają dużo dobrze zarabiających pracowników, ktorzy mają dużo forsy do wydania na usługi a to powoduje iż na zmywaku zarobisz tam więcej."

  Proszę to są ceny w Londynie
  Chleb - £0,40 - £1,00
  Bagietka - £0,60
  Szynka 450g - £2,00
  Masło - £0,60
  Jajka 10 sztuk -£ 0,70 - £1,20
  Śmietana - £0,80
  Woda mineralna 2l - £0,12 - £0,60
  Sok 100% 1l - £0,50 - £1,
  30Coca-Cola 1l - £1,70
  Kawa rozpuszczalna Nescafe 100g - £3,00
  Piwo - £1,00
  Papierosy Marlboro - £4,30
  Pasta do zębów - £1,00 - £2,00
  Znaczek - Europa £0,56; Wlk Brytania £0,26
  Pocztówka - £0,10 - £0,50

  Nie tłumaczy to różnicy w wynagrodzeniach. Problem tkwi gdzieś indziej i chciałbym by liberałowie pokazali gdzie. Według mnie dalsze cięcie kosztów pracy przyniesie odwrotny skutek niż liberałowie głoszą.
 • @mnich zarazy 07:13:32
  Bo to taka prawica jak z koziej d...y trąba.
  Czyli.. z koncesji nadanej przez służby. Dla służb opanowanie prawicy, skanalizowanie ludzi o poglądach liberalnych, konserwatywnych, jest o wiele bardziej pożądane. Dlatego w okresie po 89 roku wiele wysiłku włożono w "odrodzenie" się "prawicy".

  Pan się dał nabrać, ja też.

  Ale KONIEC, KROPKA.
  Dlatego cały swój netowy wysiłek wkładam w obnażanie kłamstw, przekrętów i manipulacji tzw. prawicowców, "narodowców" i wszelkiej innej sowieckiej swołoczy.
 • @mnich zarazy 07:20:51
  "jakoś nie dostrzegam by liberałowie się nimi zajmowali" - bo też nie wolno, moim zdaniem, tak prosto utożsamiać liberałów z wolnorynkowcami. Jeśli popatrzeć na szkołę austriacką, to jest ona w opozycji do tych liberałów, których ma Pan na myśli (i pewnie dlatego jest marginalizowana). Gdyby Pan poczytał trochę tekstów na mises.pl, to na pewno natrafiłby Pan tam na wiele drażniących Pana opinii, ale nie mógłby Pan wywiedzieć, że wolnorynkowcy nie dostrzegają innych problemów. W ogóle lepiej dyskutować o poglądach, a nie przyklejać sobie etykietki.

  A co do tego, że słabsi mogą poszukać sobie innej pracy. W sytuacji, w której mamy taką skostniałą gospodarkę i wysokie bezrobocie, znalezienie innej pracy to duży wysiłek i często jest to niemożliwe. Ale to jest błędne koło, bo "ochrona najsłabszych" prowadzi do jeszcze większego skostnienia gospodarki i wyższego bezrobocia. A nie lepiej by było, gdyby człowiek nie miał pewności zatrudnienia w tym samym miejscu przez całe życie, ale miał pewność, że zawsze znajdzie jakąś pracę, która da mu utrzymanie?

  Bo muszę Pana zmartwić, ale zdrowy rozwój ekonomiczny wiąże się z tym, że w jednych gałęziach przemysłu ludzie mogą tracić pracę, ale pojawia się ona w innych gałęziach przemysłu. Przyspawanie wszystkich do etatów na całe życie to nie jest sposób na dostatnią przyszłość i bezpieczeństwo. To jak przykuwanie się kajdankami do tonącego statku...
 • konserwatystka
  Wszystkie raczej nie.

  Część jednak na pewno.
 • p4wel
  Nie zaglądałem tam. Czytałem "Ludzkie działanie" i postaram się (jak tylko odzyskam) zacytować fragment który mnie nastawia sceptycznie.

  Przemiany techniczne powodują, że całe grupy tracą prace. Jestem zwolennikiem postępu technicznego. Uważam jednak, że do żadnej dziedziny naszego życia nie powinno podchodzić się dogmatycznie. Państwo również powinno pomagać. Oczywiście tu też nie powinien panować dogmat. Wobec wielu osób zanim wyciągnie się rękę powinno stosować się zasadę: "pomóż sobie sam, a my ci pomożemy".
 • @mnich zarazy 23:09:31
  Myśli Pan, że służby takie głupie czy też takie niedokładne?
 • @mnich zarazy 07:27:51
  Przeanalizowalem ceny, zbliżone do spotykanych w Polsce. Przy okazji maja niszy VAT, oraz obciążenia fiskalne nakładane na prace. W Polsce obciążenie płacy pracownika nie zarabiającego więcej niż 2,5 krotność sredniej krajowej wynosi 60 - 70 %. Na to wchodzi składki na ZUS, NFZ, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i podatek dochodowy. Brytyjczycy płacą tylko jeden podatek dochodowy (tak twierdzi mój brat który pracował w Angli), a za to w nim jest zawarte ubezpieczenie emerytalne, składki na Fundusz Pracy, ubezpieczenie zdrowotne podstawowe i kasa na rząd. Oprócz armi i policji maja pare urzędów gdzie mogą załatwić wszystko - więc miejsza biurokracja.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY

więcej